LefkoşaKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa, adanın en büyük şehirlerinden biridir. Lefkoşa, kuzeyde KKTC güneyde Kıbrıs Rum Kesimi ortada da Birleşmiş Milletler barış gücünün bulunduğu toplam 3 bölgeye ayrılmıştır. Kıbrıs vizesiz gidilebiliyor olması, deniz tatili ve casinolarıyla ünlü olması sebebiyle her yıl binlerce Türk turist tarafından ziyaret edilmektedir. Lefkoşa, Kıbrıs'ın ekonomi, ticaret, kültür ve pek çok konuda en önemli şehridir. 

Lefkoşa Kuzey Kıbrıs'ın Kalbinin attığı Yerdir. Devletin yönetim kurumlarının yer aldığı Başkent aktif iş yaşamı ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Muhteşem Tarihi eserleri ile turistlerin de ilgisini çekmekte olup Kale içi bölgesinde Kıbrıs Kültürüne ait geçmişten günümüzde ait aradığınız her şeyi bulabileceğiniz  Dükkanlar, Yiyecek kioskları ve Barlar mevcuttur. Lefkoşa Kenti aslında tam ortadan ikiye bölünmüş bir kenttir. Güney Lefkoşa Rum Kesiminde Kalmakta ve Kuzey ise Biz Türklerin yaşadığı bölgede kalmaktadır. Lefkoşa Son dönemde oldukça gelişmiş neredeyse Gönyeli kenti ile birleşmiştir. Lefkoşada bulunan Yakındoğu Universitesi ve diğer üniversitelerin bu gelişmede payı büyüktür. 

Tarihte Lefkoşa;

Medeniyetlerin başkenti olan, tarih sürecinde Ledra, Lidra, Kermia olarak adlandırılan Lefkoşa “Kavaklar şehri” olarak da anılıyor. 4,5 kilometrelik surlarla çevrilidir.

Trodos Dağları ile Beşparmak Dağları arasındaki Mesarya Ovası'nın ortasında, Kanlıdere (Pedias) Irmağı'nın çizdiği kıvrımın içinde yer alan Lefkoşa, tarih boyunca; feodal beylerin, düklerin, kralların, lordların, soyluların, baronların, şövalyelerin, vali paşaların, Beylerbeyi'nin hüküm sürdüğü bir kentti. Kentte; özellikle Lüzinyan Krallığı (192-1489) Venedikliler (1489-1570) ile 370 yıl süren Osmanlı yönetimi (1571-1878) ve İngiliz koloni idaresi (1878-1960) dönemlerine ait tarihsel yapılar dikkat çekmektedir.

Bu tarihsel yapıların başlıcaları: Haydar Paşa Camisi (St. Catherine Katedrali); Bedesten (St. Nicholas Katedrali); Sarayönü Camisi, Bayraktar Camisi, Lefkoşa (Venedik) Surları, Cikko Manastırı, St. Georges Katedrali, Büyük Han, Turunçlu Camisi, Sultan Mahmut Kütüphanesi, Bal Kapısı; Mağusa Kapısı, Girne Kapısı, Aziz Efendi Tekkesi, Lüzinya Evi, öteki Bizans kiliseleriyle Osmanlı çeşme ve türbeleridir.