İskele

İskele İlçesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 5 ilçesinden biridir. Yüzölçümü 774 kilometrekaredir. İskele, Mağusa-Karpaz Anayolu ile Ercan-Karpaz Anayolu’nun birleştiği noktada, yeşilin maviyle bütünleştiği, Turizmin gözbebeği bir kıyı şerididir.

İskele, 1974 öncesindeki ismi Trikomo olarak da biliniyor. İskele, Mesarya Ovası ile Karpaz yarımadası’nın kesiştiği noktada, Mağusa-Karpaz anayolunun 18. kilometresinde yer alan şirin bir sahil kasabasıdır. 1974 öncesi Trikoma olarak anılan bölgenin ismi, özellikle Larnaka’nın İskele köyünden gelen Kıbrıs’lı Türkler’in yerleşmesinden sonra, Yeni İskele olarak değiştirilmiştir. Mağusa-Karpaz yolu üzerinde bulunan ve “Boğazé olarak anılan bölge, birçok turistik tesis ve balıkçı lokantası ile turistlerin ilgi odağıdır. Boğaz’da bulunan Haravdi sahili ise halk plajı olarak kullanılmaktadır.

Bölgede Kıbrıs'ın en güzel plajları, doğa harikalarının bulunduğu bir ilçemiz olan İskele son 15 yılda inanılmaz bir yatırım ve turizm beldesi haline gelmiştir. Özellikle Long Beach ( Haravdi ) Sahilinde yapılan muhteşem konutlar ve tatil siteleri ile binlerce yabancının ilgisini çeken İskele Beldesi bölgede uluslararası nüfusun çoğalmasıyla adeta yeni bir kimliğe bürünmüştür. Ayrıca Bafra da açılan lüks hotelleri, Karpaz doğal Parkı, Karpaz Gate Yat Limanı ve Köylerinde yapılan EKO festivalleriyle son yılların en gözde tatil bölgelerinden olmuştur.