Lefke

Kıbrıs'ın güzel şehirlerinden Güzelyurt Kazasına bağlı Lefke, yeşil ve mavinin tüm tonları, geçmiş medeniyetlere ait dönemlerin tanıklığını yapan tarihi eserleri, Kıbrıs'ın en lezzetli portakalı,ve  pitoresk manzaraları ile Tarihin her döneminde ilgi görmüştür. Lefke, temiz havası, huzurlu ortamı , zengin bakır maden yataklarına yakınlığı , ve Tarih ,Kültür ve Doğa değerleri ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Lefke, Hiç kuşkusuz Kıbrıs adasının, en muhteşem bölgelerinden bir tanesidir.

Tarih Kokan Bir Şehrimiz Daha ..

Antik Soli Harabeleri gezebilir, Kıbrıs'ta bilinen tek Pers eseri Vuni Sarayı’dan güneşin batışını izleyebilir ve  Kıbrıs adasına adını veren eski bakır maden ocaklarını görebilirsiniz. Kıbrıs'taki şehir krallıklarından biri olan  Soli Antik şehrindeki eşsiz güzellikteki M.S.4.yy’a tarihlendirilen Kuğu Mozaiği ve 2005 yılında Soli Şehrinden çıkartılan, Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesinde  ‘’ Soli’nin Altin yaprakları ‘’ adı ile sergilenen altın buluntular  görülmeye değerdir.

Lefke’de bulunan ve ona Osmanlı kasabası hüviyeti yükleyen 41 adet  Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan konak, 3 adet cami, Osmanlı türbeleri, Osmanlı dönemine ait su kemerleri Lefke’nin Osmanlı karakterini güçlendirmektedir. 

Muhteşem Sahiller ..

Lefke boylu boyunca sahilleri ve muhteşem doğası ile sınırsız bir huzur vadediyor. Lefke sahillerinde bulunan yürüyüş yolları, restoranları ve hiç bozulmamış sıcacık insanları ile Kıbrıslıların ve yabancıların adeta bir kaçış noktası haline gelmiştir. Lefke Çilek Festivali

Her yıl Bahar aylarında bölgeye yerli yabancı turistlerin bölgeye akın etmesine sebep olan Kıbrıs'ın en lezzetli çileklerinin yetiştiği Lefke bölgesinde geleneksel olarak düzenlenen festivali Kaçırmayın.