Girne


                                              

Girne, bir söylentiye göre İ.Ö. X. Y.Y.  Peloponez’den gelen Aka’lar tarafından kurulmuştur. Kurucuları kente anavatanlarındaki bir dağın adı olan Kyrenia adını vermişlerdir. 

Kuzey Kıbrıs’ın en gelişmiş turizm merkezi ve en güzel tatil yeri Girne’dir. Alışveriş merkezleri, turistik tesisleri, gece hayatı ve eğlence yerleri (açık/kapalı hava discolar ve barlar, casinolar), restoranlarıyla Girne gerçekten bir turizm cennetidir. Girne Kalesi, kentin en görkemli eseridir. Dar Akdeniz sokaklarının sarmaladığı kalenin hemen dibinde bulunan Girne Antik Limanı , sıra sıra dizili yatlarıyla göz doldurmaktadır. Liman, Kıbrıs Türk mutfağının özgün yemeklerinin yanı sıra bir çok lezzetli yemek çeşidini de sunan balıkçı lokantaları, barlar ve açık hava cafeleri ile güzel vakit geçirilebilecek yerlerdendir. Girne bölgesinde 4 adet üniversite mevcuttur.

Tarihi Liman, Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, St. Hilarion Kalesi, Balabayıs Manastırı, Mavi Köşk ve Folklor Müzesi görülmeye değer tarihi yerlerden bazılarıdır. 

Girne Kıbrıs'ta bulunan diğer şehirlerden en aktif olan şehrimizdir. Sadece yerli değil bir çok yabancının turist ve çalışanların da ikamet ettiği Girne Şehrinde Hayat diğer tüm şehirlere göre daha canlı ve kalabalıktır. Şehir merkezi dışına çıkıldığında ise Alsancak ve Lapta bölgelerinde Dağ yamaçlarına ve sahillere inşa edilen evleri ile muhteşem manzaralı sakin bölgeleri de mevcuttur. 5 yıldızlı lüks hotellerin adeta üssü olan Girne'de yaşamak ve tatil yapmak için bizlere ulaşabilirsiniz.