Kıbrıs'ın En Ünlü Lezzeti

Kıbrıs'ta Kısa Dönem Ev kiraladığınızda Kıbrıs'ın muhteşem lezzetlerini deneme fırsatınız da olacak. Kıbrıs'ın en ünlü Lezzetlerinden Şeftali Kebabı da size tavsiye edeceğimiz lezzetlerden sadece bir tanesidir.

Peki nedir bu Şeftali Kebabı ? 

Kıbrıs yemek kültürü Türk kültürü ve adaya özgün kültürle birleşerek enfes lezzetlerin bulunduğu bir çeşitliliğe sahiptir. konu başlığımız olan Şeftali Kebabı ise Mangalda pişirilen kebab türlerinden Kıbrıs'a özgü bir lezzettir. Şeftali kebabı vakti zamanında ŞEF ALİ isminde bir kebabçının keşfettiği bir lezzettir. yıllar geçtikçe Şeftali Kebabı şeklinde anılmaya başlanmıştır. İlk duyulduğunda Şeftali'nin kebabı mı olur şeklinde merak uyandıran lezzet Kıbrıs'ın Güney Kesimine de yayılmış Sheftalia isminde anılmakta ve sevilerek tüketilmektedir. 

Kuzu eti veya daha az yağlı olan dana kıyması kullanılarak yapılan Şeftali Kebabı, içerisine Soğan, Maydanoz ve çeşitli baharatlar eklendikten sonra Kuzunun iç yağı( Perde, Banna) dediğimiz iç yağına köfte şekline getirdiğimiz karışımın sarılarak mangalda pişirilmesi ile sevenlerine sunulmaktadır. Kıbrıs'lılar tarafından oldukça sevilen lezzetli kebabın Türkiye ve diğer ülkelerden de sevenleri tarafından tüketildiği bir üründür. 

Şeftali Kebabı özellikle Mağusa ve Lefkoşa bölgelerinde oldukça tüketilen ve neredeyse tüm kebab yapan restoranlarda bulabileceğiniz denenmesi gereken bir lezzettir. 

Kıbrıs ta tatilinizi geçirmek için Goldmark Rentals'dan kiralayacağınız tatil evinizi ayırdıktan sonra adaya gelişinizde ilk olarak Şeftali Kebabını denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.